niedziela, 10 marca 2013

5 mankamentów redukcji - przeczytaj jak im zaradzić?

Tytuł wpisu wyszedł mi w iście onetowym stylu (mam nadzieję, że klikalnością i poczytnością też mu dorównam), ale do rzeczy...W najbliższych tygodniach sezon na redukcję pozimowej tkanki tłuszczowej rozkwitnie w pełni. Bieżnie i rowery stacjonarne znów zaczną przeżywać oblężenie, a parki, bulwary, planty zapełnią się biegaczami. Pierwsze, tegoroczne promienie słońca już za nami, więc chyba sezon można uznać za rozpoczęty. Rzućmy więc wyzwanie redukcji, przeanalizujmy swoje słabości i najczęściej popełniane błędy i nie dajmy się pokonać.

źródło: demotywatory.pl

1. Zbyt rygorystyczna dieta - bezapelacyjny numer 1 na liście, nie wiem skąd w narodzie przekonanie, że jak się odchudzać, to tylko głodówka. Nie jest to na dłuższą metę ani skuteczne, ani zdrowe. Odejmij od swojego dziennego zapotrzebowania nie więcej niż 15% kalorii, a przybliżysz się do sukcesu i diety przestaną być już tak uporczywe.

2. Nierealistyczne założenia - "schudnę 15 kg do wakacji" słyszeliście to już kiedyś w maju? udało się? Nie, nie schudniesz pogódź się z tym, chyba że do wakacji następnych. Nauka nie zna szybkich, bezpiecznych i efektywnych metod zrzucenia tkanki. 0,5 kg na każde 7-10 dni to absolutne maksimum. Pogódź się z tym, weź się w garść i zacznij działać, a na pewno uzyskasz widoczną poprawę.

3. "Nie wytrzymałem i objadałem się do 14:00 najlepiej będzie gdy do wieczora nic już nie zjem" - objadanie się na pewno nie wpłynie dobrze na wyniki, ale nie można naprawiać błędu kolejnym błędem, długi czas głodu spowoduje obniżenie metabolizmu. Należy pamiętać, że każdy posiłek podnosi metabolizm o 10% na 2-3 godziny, pomimo wyrzutów sumienia należy więc zjeść chociaż coś lekkiego.

4. Nie wyrzekanie się tłuszczu - część energii spożytej w postaci białek, cukrów lub tłuszczy jest rozpraszana w postaci ciepła tzw.efekt termiczny jedzenia, w przypadku tłuszczu jest to tylko 3% (dla porównania cukry 12-15%, a białka 20 %). Tłuszcz jest wrogiem, jego nadmiar zamienia się w tkankę tłuszczową, podczas gdy nadmiar białek odkłada się głownie w postaci glikogenu. Nie popadaj jednak w skrajność - około 15-20% kcal w Twojej diecie powinno pochodzić ze zdrowych tłuszczy. Zaprzyjaźnij się z rybami i orzechami. Tłuszcze też są nam niezbędne do życia, pamiętaj!

5. Szybkie chudnięcie nie przynosi korzyści -  jeśli spadek twojej wagi jest szybki możesz mieć pewność, że tracisz mięśnie, każdy kilogram tkanki mięśniowej pozwala spalić dodatkowe 65 kcal dziennie, nie trudno więc zauważyć, że jest ona twoim sprzymierzeńcem. Po co pozbywać się sojusznika?
Efekt jo-jo spowodowany jest głównie właśnie tym zjawiskiem. Nie spiesz się, a na pewno na tym wygrasz. 

Wszelkie merytoryczne, istotne informacje pochodzą z książki: Żywienie w sporcie, kompletny przewodnik, Anita Bean, Wyd. Zysk i S-ka, ISBN: 978-83-7506-221-2







3 komentarze:

  1. Świetne porady :) Niestety większość początkujących osób do nich się nie stosuje i potem się dziwią , że nie ma efektów odchudzania , albo , że maja efekt jo-jo.

    OdpowiedzUsuń