wtorek, 10 września 2013

Zmierz poziom tkanki tłuszczowej! - metody pomiaru, korzyści

Na świecie istnieje szereg metod oceny poziomu tkanki tłuszczowej. Od najprostszych i mało dokładnych, aż do bardzo precyzyjnych, jednak trudnych do wykonania. Każda ma swoje wady i zalety. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Jak wybrać metodę odpowiednią dla ciebie? Postaram się omówić słabe i mocne strony każdej z nich, zaczynając od najprostszych!

1. Klucz obrazkowy - wygląd jak na poniższym obrazku, służy do oceny mocno orientacyjnej, nie muszę chyba tłumaczyć, że wiarygodność takiej metody jest stosunkowo niska. Dla celów poglądowych i ze względu na prostotę, czasem można z niego skorzystać. 



Rada: ze względu na to, że sami często jesteśmy zbyt krytycznie nastawieni do własnego ciała, warto poprosić o pomoc osobę bliską lub znajomego, który będzie z nami szczery. Można też porównać kilka opinii
Ocena metody:
Precyzja - 1
Łatwość - 5
Dostępność - 5
Cena - darmowa

2.Kalkulatory internetowe - po wpisaniu do wyszukiwarek wyskakują ich setki i to chyba jedyna zaleta tej metody. W zasadzie, jak w przypadku wszystkich kalkulatorów on-line -  nie ma nawet sensu zaglądać.. Naprawdę myślisz, że na podstawie wzrostu i obwodu pasa można coś powiedzieć o zawartości twojej tkanki tłuszczowej? Budowa ludzkiego ciała jest tak zróżnicowana, że kalkulatory nadają się jedynie dla niewielkiego ułamka osób o "przeciętnej" budowie, cokolwiek dla kalkulatora to oznacza. 
Rada: podaruj sobie internetowe kalkulatory, jeśli nie chcesz wpaść we frustrację :)
Ocena: szkoda oceniać

3. Kaliper (fałdomierz) - metoda już dość przestarzała, choć nadal całkiem powszechna, bardzo skuteczna w połączeniu z inną precyzyjniejszą metodą, które omówione zostały poniżej. Niestety odkładanie się tkanki tłuszczowej jest zakodowane w naszych genach, istnieje więc możliwość, że tłuszcz odkłada się jednej osobie głównie na brzuchu, a innej np. na udach. Należy zawsze stosować pomiar z kilku miejsc, zróżnicowanych dla kobiet(triceps,biodro,udo) mężczyzn(koło pępka, udo, klatka piersiowa). Otrzymane wyniki należy później podstawić do wzorów załączonych do urządzenia. 


Rada: pomiar tą metodą nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, jeśli nie możesz skorzystać z pomocy osoby doświadczonej wykonaj kilka pomiarów i uśrednij odczyt
Ocena meteody:
Precyzja - 2
Łatwość - 2
Dostępność - 5
Cena - w zależności od wersji, proste plastikowe dostępne są na aukcjach internetowych za kilka złotych, elektroniczne to koszt nawet kilkuset zł

4. Waga z pomiarem tkanki tłuszczowej - waga przepuszcza przez nas lekki prąd i mierzy opór. Tkanka tłuszczowa stawia większy opór niż beztłuszczowa masa ciała, co pozwala wadze oszacować zawartość jednej i drugiej. Sprzęt taki zyskuje na popularności i wykorzystywany jest w gabinetach dietetycznych i w większości dużych klubów fitness, a czasem na basenach i w aptekach. 


Rada: Szczególnie dobre rezultaty daje pomiar w zestawieniu z pomiarem z fałdomierza. Warto zastosować oba pomiary jednocześnie. Wagi wydają się zaniżać w niewielkim stopniu poziom tkanki.
Ocena metody:
Precyzja: 4+
Łatwość: 5
Dostępność: 3
Cena: czasem można wykonać pomiar za darmo, w ramach karnetu na siłownię,lub na prezentacjach, koszt wagi waha się od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy (profesjonalne modele z drukarką). Istnieje spore ryzyko, że tańsze modele nie dadzą zadowalających efektów.

5. Pomiar hydrostatyczny - jak sami pewnie wiecie, tłuszcz jest mniej gęsty niż np. tkanka mięśniowa i ten właśnie fakt wykorzystywany jest właśnie w tej metodzie. Dzięki zestawieniu z pomiarem "suchej masy"  można bardzo precyzyjnie oszacować zawartość procentową odwiecznego wroga większości sportowców. Prawdopodobieństwo spotkania się z tą metodą jest dość niewielkie(jeśli nie jesteście olimpijczykami), gdyż wymaga wykwalifikowanego personelu i drogiej aparatury.

Ocena metody:
Precyzja: 5
Łatwość:1
Dostępność:1
Cena: - metoda zazwyczaj niedostępna

6. Skaner DEXA -  to jedna z zaawansowanych metod obrazowania, pozwala zajrzeć wgłąb naszego ciała. Badanie dostępne jedynie w nowoczesnych ośrodkach medycznych.  W Polsce aparatura ta wykorzystywana jest głównie do pomiaru gęstości kości. Metoda niezwykle precyzyjna uważana za najwyższy standard, niestety jak to zwykle bywa droga i mało dostępna.


Rada: W jednym z badań pomiar metodą DEXA i wagą marki Tanita wykazały 96% zbieżność wyników, jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy, lub po prostu nie masz ochoty na wizytę w laboratorium - skorzystaj z wagi.
Ocena:
Precyzja: 5
Łatwość:1
Dostępność:1
Cena: - metoda zazwyczaj niedostępna, w jednej z klinik koszt badania wynosił 100 zł

Jeśli macie jakieś doświadczenia z pomiarem - "gdzie? i za ile?" można wykonać badania? Zachęcam do dzielenia się informacjami  w komentarzach.





Bibliografia:
1.Fitzgerald, Matt, and Karolina Dąbrowska. 2012. Waga startowa: jak zeszczupleć, by poprawić wyniki sportowe : plan 5 kroków dla sportowców wytrzymałościowych. Zielonka: Inne spacery - Sembrador.
2.Thomson, Rebecca, Grant D Brinkworth, Jonathan D Buckley, Manny Noakes, and Peter M Clifton. 2007. “Good Agreement Between Bioelectrical Impedance and Dual-energy X-ray Absorptiometry for Estimating Changes in Body Composition During Weight Loss in Overweight Young Women.” Clinical Nutrition (Edinburgh, Scotland) 26 (6) (December): 771–777. doi:10.1016/j.clnu.2007.08.003.
3.http://www.mikropolis.net.pl/_download/bia-artykul-pogladowy.pdf
4.http://www.tanitapolska.pl
5.Wszystkie zdjęcia pochodzą z wyszukiwarki google i nie są moją własnością



7 komentarzy:

  1. Bardzo przydatny post !!!!!!!!!!!!!!!! Dzięki ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest mi niezmiernie miło, dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :)

      Usuń
  2. muszę kupić sobie taką wagę!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te droższe często mają masę bezużytecznych bajerów. Najważniejszy jest sam pomiar. Dodatkowo fajną opcją jest liczenie BMR(podstawowej przemiany materii) na podstawie masy beztłuszczowej, chociaż jeśli brak takiej funkcji da się obejść wzorem i kalkulatorem, jeśli już znamy masę beztłuszczową.

      Usuń
  3. Poruszasz bardzo ważne kwestie :) Powinniśmy kontrolować ilość tłuszczu żeby odpowiednio szybko reagować :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny post! Problem jest taki, że aby waga podawała prawdziwy wynik muszą być spełnione określone warunki, warto się z nimi zapoznać :)

    OdpowiedzUsuń