czwartek, 3 stycznia 2013

Dekalog alkoholowy, czyli wszystko, co chceilibyście wiedzieć o alkoholu, ale boicie się zapytać.

Autor zdjęcia: Stefan Krause, źródło: wikipedia.pl


Jest już kilka dni po nocy sylwestrowej i zapewne większość zapoznała się podczas niej z alkoholem w praktyce, a teraz czas nabyte wiadomości uzupełnić o teorię. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia zaleca, by dzienne spożycie etanolu nie przekraczało 30 ml dla kobiet i 40 ml dla mężczyzn. Podobną ilość znajdziemy w jednym piwie (500ml), kieliszku wódki lub 250 ml wina o 12% zawartości alkoholu.

 Zbyt wysoka konsumpcja napojów alkoholowych może prowadzić do chorób wątroby, nadciśnienia tętniczego i otyłości. Prócz tego zaobserwowano, że nadużywanie wysokoprocentowych trunków zwiększa ryzyko wystąpienia zawału u mężczyzn 3-krotnie. U kobiet natomiast, wzrasta zapadalność na raka piersi (o 50%) i nadciśnienie tętnicze (2-krotnie częściej).

 Z dietetycznego punktu widzenia czysty alkohol zawiera 7kcal/gram. Warto podkreślić fakt, że wartość ta jest prawie 2-krotnie większa niż dla cukru (4kcal/gram). Dodatkowo kaloryczność podnoszą jeszcze pozostałe składniki  napojów wyskokowych i drinków. Dlatego podczas odchudzania lepiej sięgać po wódkę czystą, niż smakową lub nalewkę. Alkohole aromatyzowane oprócz cukrów pochodzących np. z owoców, często zawierają również te dodane przez ich producentów. W szczególności powinny pamiętać o tym osoby chore na cukrzycę i/lub otyłe.

To tyle tytułem przydługiego wstępu. Brzmiał jak prawienie morałów, prawda? Nie jest to jednak w moim stylu, decyzję jak zwykle oddaję w wasze ręce. Co więc zrobić, jeżeli zdecydujemy się już na wypicie kilku głębszych? Jak choć częściowo odciążyć nasz organizm? 

1. Przed rozpoczęciem picia alkoholu zawsze zjedz posiłek
2. Unikaj soku z grapefruita, ma on zdolność blokowania niektórych enzymów wytwarzanych w wątrobie.
3. Pamiętaj! Alkohol odwadnia, w przerwach spożywaj duże ilości wody, najlepiej postaw dzbanek na stole, by był w zasięgu ręki i wzroku.
4. Alkohol pobudza apetyt, dlatego za wczasu przygotuj zdrowe przekąski.
5. Unikaj spożywania solonych przekąsek, nie dość, że tuczą to jeszcze powodują dodatkową utratę .wody z organizmu (nie jedz chipsów, paluszków, orzeszków solonych etc.).
6. Wypróbuj drinki na bazie wody gazowanej, niektóre są naprawdę dobre, a pozwolą uniknąć słodzonych napojów gazowanych i soków.
7. Unikaj nalewek i alkoholi smakowych, postaw na klasykę - wino, piwo i czystą wódkę, jakkolwiek śmiesznie to nie zabrzmiało :).
8. Nie pij alkoholu w stanach odwodnienia np. po przebytej biegunce, w bardzo ciepłe dni, po dużym wysiłku fizycznym.
9. Spożywaj alkohol możliwie wolno, daj organizmowi czas na detoksykację.
10. Daj organizmowi 48h na regenerację po spożyciu dużej ilości procentów, na drugi dzień dostarcz witamin, by mu to ułatwić, najlepiej z warzyw i owoców (ewentualnie mogą być suplementy).


Polecam również mojego posta o wpływie kawy na zdrowie :
http://www.dietetykaonline.com/2012/11/kofeina-wrog-czy-przyjaciel.html

1 komentarz:

  1. Fajny artykuł , bardzo przydatne porady mam nadzieje ,że wielu je stosuje :)

    OdpowiedzUsuń