wtorek, 20 sierpnia 2013

kapsaicyna - naturalny spalacz tłuszczu

W dzisiejszym odcinku przyjrzę się bliżej papryczkom chili i zawartej w nich magicznej(?!) substancji - kapsaicynie. W internecie informacji na ten temat napotykam od groma, ale jak zawsze ciężko znaleźć w nich źródła informacji i ich popracie naukowymi faktami. Jeśli też brakuje wam tego to zapraszam zatem do zapoznania się z dawką rzetelnej wiedzy :)





Papryczka bez tajemnic:
  •  Spożycie papryczek podnosi po posiłkową termogenezę. Jak skutecznie możesz wykorzystać to zjawisko? Podczas badania ochotnikom podawano do śniadania zestaw zawierający kapsaicynę w połączeniu ze średniołańcuchowymi triglicerydami, te zaś obecne są głównie w oleju kokosowym (połączenie znane od dawna w kuchni wschodu). Powodowało to wyraźny wzrost uczucia sytości wśród badanych, oraz podniesienie termogenezy spowodowanej posiłkiem o ponad 50%.
  •  Badania sugerują zdolność kapsaicyny do powodowania śmierci komórek nowotworowych, jednak na dzień dzisiejszy obiecujące efekty uzyskuje się jedynie w laboratorium, wpływ na komórki nowotworowe w ciele żywego człowieka nie jest dokładnie poznany.
  • W badaniach na chorych z umiarkowaną i ciężką łuszczycą obserwowano poprawę po miejscowym stosowaniu kapsaicyny, u ponad połowy chorych wystąpiły również efekty uboczne w postaci zaczerwienienia, świądu i pieczenia skóry, środek ten wydaje się być jednak obiecujący w terapii 
  • ekstrakty z papryczek stosowane są w naciągnięciach mięśni, wykorzystując ich własności wygrzewające
  • kapsaicyna nie jest rozpuszczalna w wodzie, popijanie chili jest więc nieskuteczne, a dodatkowo może roznosić tę substancję, powodując jednocześnie spotęgowanie uczucia pieczenia, w razie potrzeby należy popijać ją np. tłustym mlekiem, gdyż dobrze rozpuszcza się w lipidach
Ciekawostki:
  • w dużych ilościach kapsaicyna jest trująca, a przedawkowanie w skrajnych przypadkach (np. astma) może skończyć się nawet śmiercią, nie należy się jej jednak obawiać gdyż spożycie jej z samymi papryczkami jest naprawdę niewielkie, toteż zatrucia są rzadko spotykane, w postaci czystej jest groźna i niedostępna w sprzedaży
  • jest wykorzystywana jako broń chemiczna w formie tzw. gazu pieprzowego służącego do rozpędzania  tłumu i samoobrony
  • na etykietach spotykana jest jako E160c - w formie ekstraktu z papryki
  • do określania ostrości papryczek służy tzw. skala Scoville'a, czysta kapsaicyna ma w niej wartość 16 milionów(!!!), a najostrzejsza papryczka wpisana do księgi rekordów Guinessa  nie osiągnęła w niej nawet 1 miliona.
Źródła:
1.Mori, A. et al. Capsaicin, a Component of Red Peppers, Inhibits the Growth of Androgen-Independent, p53 Mutant Prostate Cancer Cells. Cancer Res. 66, 3222–3229 (2006).
2.Chile Pepper Heat Scoville Scale - Home Cooking. at http://homecooking.about.com/library/weekly/blhotchiles.htm
3.Bernstein, J. E., Parish, L. C., Rapaport, M., Rosenbaum, M. M. & Roenigk, H. H., Jr. Effects of topically applied capsaicin on moderate and severe psoriasis vulgaris. J. Am. Acad. Dermatol. 15, 504–507 (1986).
4.How spicy foods can kill cancers. BBC (2007). at http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6244715.stm
5.http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9923296

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz